Dermataloga padomi

Biežāk uzdotie jautājumi

Kādi ir jutīgas ādas zelta likumi?

1. LIKUMS

Vienmēr lietosim ādas tipam atbilstošus, taču jutīgai ādai paredzētus līdzekļus.

Taukaina, sausa, ļoti sausa āda vai jaukta tipa āda – ikdienas kopšanas izstrādājumi noteikti jāizvēlas atbilstoši ādas tipam. Uzskata, ka ādas jutīgums ietekmē turpat 20 % cilvēku ar normālu, 8 % ar taukainu, 30 % ar sausu un 42 % ar jauktu ādas tipu.

2. LIKUMS

Būsim piesardzīgāki ar jutīgām zonām.

Cilvēkiem ar jutīgu ādu dažas sejas daļas ir jutīgākas un tām jāpievērš lielāka uzmanība, īpaši ap acīm un lūpām. Tur esošā āda ir desmit reižu plānāka par pārējo sejas ādu.

3. LIKUMS

Tīrīsim ādu maigi.

Izvairieties no pārāk kaļķaina vai hlorēta krāna ūdens un, ikdienā tīrot savu ādu, izvēlieties micelāro ūdeni un sejas kopšanas ūdeni vai tīrīšanas pieniņu.

4. LIKUMS

Rūpēsimies par savu ādu katru dienu.

Ādas mitrināšana galvenokārt ir saistīta ar tās ūdens ietilpību – āda satur vairāk nekā 80 % ūdens. Bez ūdens āda izžūst un zaudē savu elastīgumu. Vairāk nekā 74 % sieviešu ar jutīgu ādu ir problēmas arī ar ādas sausumu, niezi, velkošu sajūtu, izsitumiem, brūcēm, blaugznām… Tāpēc āda labi jāmitrina. Reizi nedēļā lietojiet atsvaidzinošu masku un katru dienu – mitrinošu dienas un nakts krēmu.

5. LIKUMS

Notīrīsim kosmētiku.

Netīrumu, kosmētikas u. c. iemeslu dēļ āda dienas beigās ir nogurusi un rodas velkoša sajūta. Tāpēc kosmētiku katru dienu ieteicams notīrīt ar kopjošu līdzekli, kas ir drošs pret alerģijām. Netīrumu un kosmētikas atlikumu ikdienas tīrīšanai lietojiet vairākus mīkstus vates spilventiņus (tie palīdz izvairīties no ādas kairinājuma), kas piesūcināti, piemēram, ar micelāro ūdeni. Tīriet ādu divas vai trīs reizes, līdz vates spilventiņi vairs nesmērējas. Pēc tam uzklājiet uz ādas mitrinošu un nomierinošu līdzekli.

6. LIKUMS

Aizsargāsim sevi pret UV starojumu.

Lai cīnītos pret ādai uzbrūkošo un to kaltējošo UV staru kaitīgo ietekmi, neatkarīgi no gadalaika lietojiet krēmus, kas satur filtru pret saules stariem.

7. LIKUMS

Izvēlēsimies maigus ādas kopšanas līdzekļus.

Ādai ir tendence žūt, īpaši pēc dušas. Noteikti izvēlieties maigus ādas kopšanas līdzekļus bez ziepēm un ar neitrālu pH līmeni. Izvēlieties taukainākus izstrādājumus, jo tie satur mitrinošas vielas (glicerīns, šī koka eļļa, saldās mandeles).

8. LIKUMS

Mitrināsim sevi no iekšpuses.

Rūpīga ādas mitrināšana sākas no iekšpuses. Zāļu tējas, zupas, citronūdens... Ja izdzerat vismaz pusotru litru ūdens dienā, tas palīdz jums uzturēt labu ādas mitruma līmeni.

Mitrinot ādu, sava loma ir pārtikai: vitamīnus un neaizvietojamas taukskābes saturošā omega 3(un 6) taukskābju grupa palīdz cīnīties pret ādas sausumu. Tā atrodama dažādos pārtikas produktos, piemēram, taukainās zivīs (tuncis, siļķe, sardīne un lasis) un svaigos augļos, dārzeņos un graudaugos.

9. LIKUMS

Neaizmirsīsim par lūpām.

Lai izvairītos no lūpu plaisāšanas, ir svarīgi katru dienu mitrināt tās ar lūpu zīmuli vai balzāmu.

Kā lai es zinu, vai man ir jutīga āda?

Jutīga āda ir subjektīvs diskomforts, ko izjūt persona ar samazinātu ādas toleranci un rodas sūdzības par īpašu reakciju pēc biežāk lietotajiem ādas kopšanas produktiem kā, piemēram, kosmētikas, ziepēm un saules aizsargkrēmiem bez klasiskām redzamām kairinājuma, kontaktalerģijas vai fototoksiskām reakcijas izpausmēm.

Atkarībā no klīniskajiem simptomiem tiek izšķirtas vairākas jutīgas ādas formas.

  • Ļoti jutīga āda - sausa vai taukaina āda, maz reaģē kā uz eksogēniem faktoriem, piemēram, kosmētiskiem produktiem un apkārtējās vides faktoriem, tā endogēniem faktoriem. Klīniskie simptomi ir akūti un permanenti, un tos nosaka psiholoģiskas reakcijas.
  • Apkārtējās vides jutīga āda - biežāk tīra, sausa un plāna āda, pamatā reaģē uz vides faktoriem, piemēram, karstums, straujas temperatūras maiņas, ar apsārtuma lēkmēm.
  • Kosmētiski jutīga āda - pamatā jutība uz kosmētikas produktiem. Vieglāka forma un bieži vien saistīta ar konkrētiem līdzekļiem.
Kā lai es rūpējos par jutīgu ādu?

Tā kā stāvokļa izcelsme ir multifaktoriāla, tad nav standartizēta vai vienota apstiprināta kopšanas plāna, kā kontrolēt vai uzlabot ādas stāvokli.

Tomēr jutīgas ādas kopšanas galvenie divi pamatprincipi ir novērst kairinātāju un aizsargāt pret turpmākiem iespējamiem kairinošiem faktoriem. Tādēļ sākotnēji:

  • Jāpārtrauc jebkuru kairinošu kosmētikas, ādas kopšanas līdzekļu lietošana
  • Jānovērš kaitīgo ārējo faktoru ietekme (vējš, kondicionēts gaiss, karstums)
  • Jāizvairās no ziepju un attīrošu, nolobošu produktu lietošanas
  • Jālieto tīrīšanas līdzekļus, kas neprasa noskalošanu
  • Jāatjauno ādas dabīgās aizsargspējas ar mitrinošu, aizsargājošu krēmu palīdzību.

 

Vai sievietes bieži vien nezina, ka viņām ir jutīga āda?

Pat līdz 70% cilvēku raksturo savu ādu kā jutīgu, tomēr 50% no tiem ādas jutīgums izpaužas bez jebkādām redzamām kairinājuma vai iekaisuma pazīmēm.

Tipiska šī ādas stāvokļa pazīme ir pašdiagnostika. Parādoties arvien jaunām modes tendencēm, palielinās ādas kopšanas aktualitāte ne tikai gados vecākām sievietēm, kas cenšas novērst ārējo faktoru un novecošanās radītās izmaiņas, bet arī gados jaunas meitenes, kas priekšlaicīgi cenšas novērst vai aizkavēt novecošanās pazīmes. Pieaugot pieprasījumam, pieaug ikdienas kosmētisko produktu klāsts. 

Tādēļ bieži jutīgas ādas stāvokli izraisa ne tikai konkrēts produkts, bet tā nepareiza lietošana vai vairāku produktu lietošana vienlaicīgi, tādējādi pārkairinot ādu.

Vai taukaina, normāla vai kombinēta āda arī var būt jutīga?

Tā kā jutīga āda nav ādas uzbūves tips, bet stāvoklis, tad tas var piemist jebkuram ādas tipam - gan sausai, atopiskai, gan taukainai, gan normālai, gan kombinētai un aknes skartai ādai. Ikviena cilvēka āda var tikt kairināta, pakļauta nepiemērotiem laika apstākļiem, nepareizi kopta un līdz ar to, samazinoties ādas dabīgajām aizsargspējām, kļūt pastiprināti jutīga.

Kādas sastāvdaļas ir nepieciešamas jutīgas ādas kopšanā?

Hipoalerģiski produkti - to formula ir izstrādāta speciāli jutīgām, sausām, kairinātām ādām.

Mitrinoši līdzekļi (lielākoties jutīga āda ir sausa) un optimizētas lipīdu mikstūras, lai uzlabotu barjerfunkciju. 

Pretiekaisuma līdzekļi (flavanoīdi) un antioksidanti, lai mazinātu iekaisuma reakciju un modulētu asinsvadu reaktivitāti. 

Kādas ir galvenās jutīgas ādas problēmas, ar kurām saskarās sievietes Latvijā?

Vairākos pētījumos pierādīts, ka jutīga āda kā stāvoklis vienlīdz bieži novērots visu rašu, ādas krāsas un uzbūvju tipu un vecumu pārstāvjiem visā pasaulē.

Sievietēm ar jutīgu ādu Latvijā galvenās sūdzības rodas vēsajos rudens, ziemas un pavasara sezonas mēnešos, kas saistīts ar laikapstākļiem, straujām temperatūras maiņām, stipru vēju, gaisa mitrumu un aukstumu.  Līdz ar to āda vēsākās klimata zonās prasa lielāku aizsardzību.

Kuri ir visbiežāk dzirdētie mīti par jutīgu ādu?

Jūtīga āda ir alerģija.
Lai gan cilvēkiem ar jūtīgu ādu bieži atzīmēts atopiskais dermatīts bērnībā, tomēr nav pierādīts, ka šāds ādas stāvoklis ir saistīts ar imunoloģiskiem vai alerģiskiem mehānismiem.

Hipoalerģiski produkti nespēj kairināt jutīgu ādu.
Produkti, kas paredzēti alerģiskai ādai, satur mazāk kairinošas substances, smaržvielas un krāsvielas. Tomēr jutīga āda ir absolūti individuāls process, līdz ar to jebkurš kosmētikas produkts vai to kombinācija ar ārējiem faktoriem var izraisīt pastiprinātu ādas jutību.

Pārtraucot lietot “kairinātāj-krēmu” tiek atrisināta jutīgas ādas problēma.
Pat pēc vairāku nedēļu vai mēnešu kairinošo produktu nelietošanas, iespējama ādas stāvokļa atkārtošanās. Tādēļ produktu lietošana jāatjauno pakāpeniski ar 1-2 nedēļu intervāliem.